Chodov: Zemřel Ladislav „Frank“ Nykl

Odešel neúnavný propagátor trampingu a publicista

V neděli 21. února 2016 zemřel Ladislav “Frank“ Nykl. Svůj boj s nemocemi prohrál v nedožitých 72 letech.

Frank byl známý mimo jiné jako publicista a redaktor časopisu Stopař a historik. Patřil k zakladatelům trampingu v regionu, pomáhal zakládat několik trampských osad a hrdě se hlásil k ocenění Čestný Marshal Západočeského kraje, jehož byl nositelem. Za propagaci našeho města ho před časem ocenila také Rada města Chodova.

Ladislav Frank Nykl
Jeho články o Chodovu, okolí, vojenské historii a historii trampingu vyšly v řadě denících a časopisech nejen v Česku, ale také za hranicemi, včetně Ameriky, Kanady a Austrálie. Na svém kontě má i několik samostatných publikací. Naopak zdejším čtenářům skvěle popisoval a přibližoval život a historii své lásky – Divokého západu.

Frank si Chodov vybral jako druhý domov po Karlových Varech, kde ho v dobách totality nesmyslně pronásledovala tehdejší tajná police (StB). Několikaletý pobyt ve vězení mu pak trvale podlomil zdraví.

Úplné rehabilitace se dočkal až na sklonku svého života. V loňském roce, po pětadvacetiletém úsilí, mu ministerstvo obrany vydalo osvědčení, kde potvrzuje, že Frank byl v době nesvobody účastníkem odboje a odporu proti komunismu.

Jeho pohnutý osud zaujal i autory pořadu Paměť národa a zařadili ho do svého cyklu.

text a foto: Martin Polák
zdroj: stránky města Chodova
#Chodov #Ladislav _Nykl #tramping #Čestný_Marshal

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!