Mariánské Lázně: Cyklomagistrála má propojit části města (TV Západ)

Město Mariánské Lázně uvažuje o vybudování tzv. cyklomagistrály, která by měla spojit části města, kde dosud cyklisté mají problémy. Celkový stav neodpovídá možnostem, které lázeňská destinace má.

„Je to takový ten průměr, ale Mariánské Lázně v tomto myslím si zaspali dobu a snažíme se cyklistům vyjít vstříc, abychom měli větší množství cyklostezek, abychom měli větší množství smíšených stezek, jak pro cyklisty tak pro pěší, protože do lázeňského města i ta cyklistika patří,“ myslí si místostarosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík.

Situace se sice řeší už drahná léta, ale zatím nejsou viditelné výsledky.

„Projekt už je připravený delší dobu. Ono se to táhne léta. Minulý rok například jsme museli vracet příspěvek Karlovarskému kraji, který se 10 let nevyčerpal, a už nebyla ta trpělivost čekat. Tento projekt, jak říkám, už je také nějaký ten rok v přípravě s mírnými změnami a obměnami. Právě v té vrchní části města jsme ho upravili a teď budeme žádat o dotaci na tuto část. Úsek je dlouhý asi 2,1 kilometrů myslím a vede z Mírového náměstí ke Cristalu a naopak,“ popsal Hurajčík.

Směrem od hotelu Cristal nahoru počítá projekt pouze s cestou pro cyklisty pruhem po komunikaci, kde jezdí doprava. Tato ulice je jednosměrná, a proto byl problém, jak vést stezku zpět.

„Tady bude pruh na chodníku a bude vyznačený. Ono, není to ani smíšená stezka, ale je to společný chodník pro cyklisty i chodce, právě s oddělenou částí pro ty cyklisty,“ vysvětlil místostarosta.

To bude pro zdejší chodce novinka, která jim může vadit.

„Cyklisté se nyní legálně nemají jak z horní části města dostat směrem dolů. Museli by objíždět celé Mariánské Lázně, takže to řeší tím, že jezdí parkem, kde není momentálně dovolený vjezd cyklistům nebo jezdí i v protisměru, což není úplně bezpečné. Snažíme se vyjít vstříc a hledat všechny způsoby. I podle odborníků, toto je jeden z nejméně dá se říci rizikových způsobů, jak tuto stezku vyřešit. Chodci si budou muset zvyknout, že i Mariánskými Lázněmi projíždí cyklisti, ale myslím si, když si zvykli v evropských městech a nakonec i v českých městech, tak si zvyknou i v Mariánských Lázních,“ dodal Hurajčík.

Předběžný rozpočet cyklomagistrály se pohybuje okolo tří milionů korun a začne nejspíše až tehdy, kdy na něj město získá dotaci.

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!