Tuřany: Pestrý masopustní průvod prošel obcemi (TV Západ)

Masopust v Tuřanech na Chebsku proběhl v sobotu 13. února za chladného počasí. Odpoledne před 14 hodinou se u obecního úřadu shromáždili lidé ze širokého okolí. Vidět byly tradiční postavy masopustního průvodu, ale i doma vyrobené kostýmy pro děti i dospělé.

Před zahájením průvodu požádal laufer na chůdách starostu obce o povolení.

„Žádám tě, abys spustil náš průvod naostro. Slibujeme, že nebudeme dělat ostudu, že slyšet nás bude všude, kudy náš průvod půjde. Budeme řádit, budeme tančit, budeme zpívat, budeme jásat. To je tak vše, co ty na to, starosto,“ optal se laufer.

„Po krátké úvaze, já starosta těchto obcí povoluji maškarám, od této chvíle po staveních choditi, komíny vymetati, tančiti a veseliti se. Zároveň i různé taškařice páchati. Občanstvu se doporučuje, dobře se najísti, napíti. Nechť v hodinu dvanáctou večerní ukončuje se veškeré bujaré veselí,“ připomněl starosta obce František Andresík.

Pro děti byl připravený odvoz. Stačilo nahodit fešácký traktor a valník se vydal na cestu. A s ním ještě jeden, kde také seděly malé děti. V čele průvodu šla kapela. Když průvod za zvuků dechovky dorazil na návrší, přivítali je zdejší občerstvením v altánu.

Na místě se kromě bohatého občerstvení prodávaly také horké nápoje, protože chladný vítr sílil. Pro zahřátí předvedly masky stylizované vystoupení a tanec.

Průvod se po necelé hodince vydal na zpáteční cestu. V Tuřanech na hřišti pak bylo připravené další občerstvení a došlo také k symbolickému spálení Morany.

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!