Sokolov: Sokol slaví 155 let

Ve čtvrtek 16. února uplynulo 155 let od založení první sokolské tělocvičné jednoty, Sokola Pražského. Jubileum nezapomenutelného spolku si budou připomněli i cvičenci karlovarské župy.

V roce 1862 se sokolské hnutí začalo šířit z Prahy do Čech a na Moravu a od té doby, jak plynuly dějiny, Sokol v různých etapách naplňoval naši národní historii, aktivně ji spoluvytvářel. Od svého založení usiloval o dovršení národního obrození, jež vyvrcholilo vznikem samostatného státu Čechů a Slováků.

Důležitost Sokola při zakládání československých legií ve Francii, Rusku a Itálii vnímal i samotný Tomáš Garrigue Masaryk, připomeňme si jeho výrok:

„Kdyby nebylo Sokola, nebylo by legií, kdyby nebylo legií, nebylo by samostatného Československa.“

Sokol hrál významnou roli při vzniku nového státu 28. října 1918, kdy spolu se studenty a DTJ vytvořil Národní stráž na ochranu veřejného pořádku a v následujících měsících seskupil čtyři prapory armády, jež na Slovensku bránily republiku.

Sokol vyznávající hodnoty demokracie, svobody a harmonického všestranného rozvoje osobnosti, svojí činností, svým moderním programem oslovuje i současné generace.

Dnes má Česká obec zhruba 160 000 členů ve více než 110 oddílech všestrannosti. Jedním z nich je i Tělocvičná jednota Sokol Sokolov s ženami a muži všech generací, kteří neusilují o maximální sportovní výkon, ale cvičí pro kondici, zdraví, radost, potěšení, prožitek.

Scházejí se pravidelně dvakrát týdně a snaží se tak kromě zachování zdravého těla a ducha zároveň i o udržení dlouhodobé tradice.

Zdroj: Mgr. Andrea Pfeifferová, Oddělení komunikace s veřejností města Sokolov
#Sokolov #Sokol #Masaryk #TJ #župa

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!