Mariánské Lázně: První workshop Muay Thai se šampiónem Kohoutem (TV Západ)

Společný trénink se špičkovým bojovníkem, vícenásobným mistrem Evropy Matoušem Kohoutem, se uskutečnil v neděli 5. března v Nové poliklinice V Mariánských Lázních. V prostorách zdejšího studia Wanted se během dopoledne učili nejrůznější techniky Muay Thai – thajského boxu.

„My jsme dělali workshopy pořád. Akorát, že jsme to dělali my, zkušení trenéři. Dneska jsme vlastně prvně vytáhli zkušeného boxera, několikanásobného mistra Evropy. Těch titulů má tolik, že bych to ani nepřečetl. To nemá cenu ani říkat. Každopádně udělali jsme to proto, aby si ti naši kluci vyzkoušeli jiného trenéra, jiné techniky, jiné věci. Matouš Kohout přinesl krásné věci, víceméně všechny ty techniky známe. Ale jak to skládá on, to vidíme poprvé. Maximálně při zápase. Ale to člověk ty techniky nestihne načíst. Každopádně toto je první oficiální workshop, kde jsme přivezli cizího, skvělého bojovníka,“ popsal trenér Jaroslav Švehla.

Mezi muži nechyběly ani dámy a workshop absolvovalo i pár dětí.

„Too jsou děti, které jsou vlastně pokročilejší. Chodí na naše tréninky pro dospělé. Kromě tedy té malé holčičky. Ta je poprvé na dospěláckém, ale ta je na tom technicky tak dobře, že ji bereme i na exhibice. Pokud děti ty techniky aspoň z 80 procent vstřebávají, tak proč by tady nemohly být,“ ptá se Švehla.

První akce tohoto druhu vyvolala velký zájem mezi příznivci bojových sportů z celého kraje.

„Máme tady lidi z chebského Gymu, který skončil. Kluci přešli k nám. Jsou tady lidé z Aše, od Stříbra. Dokonce přijeli i ze Sokolova, z Lokte, z Plzně. Víceméně ta škála je různorodá. Přišli bojovníci, kteří cvičí MMA v Mariánských Lázních. Od nich si to přišli dva vyzkoušet. Takže je tady hodně stylů, hodně bojovníků, hodně oddílů,“ vzpomněl Švehla.

Bojová umění z dálné Asie vyžadují mimořádnou pohyblivost bojovníků, kteří kromě síly musí umět použít i moment překvapení kombinovaný s naprostou koncentrací.

„Ukazovaly se techniky jak kickboxu, tak thaiboxu, který vlastně já preferuji ve svých zápasech. Chtěl jsem to ukázat zdejším lidem. Je fakt, že v Thajsku, kde thaibox vznikl, tak tam třeba ty techniky, v klinči, se to jede jako hra, je to uvolněné. Je to prostě takový pohyb, jako tanec, je to ladné. Kdežto tady se to všichni snaží rvát přes sílu, a to je častá chyba. Já jsem právě jeden z těch, který to jede jakoby snadno, lehce. Díky tomu jsem vlastně i úspěšný v zápasech, v klinčích,“ vysvětlil svůj pohled trenér a špičkový fighter Matouš Kohout.

Během tréninku vždy šampión ukázal techniku či fígl a poté kontroloval jeho provádění ostatními. Receptem na úspěch, který Kohout nabízí, je především vytrvalost. A hned dodává:

„To taky záleží na typu člověka. Já zrovna nejsem žádný knockouter nebo nemám čich na ten správný moment. U mě je to ta vytrvalost. To, že s nimi vlastně dokážu vydržet dlouho pracovat. Ale ten, kdo umí, umí. Spousta lidí má čich na to dávat knockouty. Třeba z padesáti výher má čtyřicet osm knockoutů. To já bohužel neumím,“ skromně hodnotí své schopnosti.

Na často diskutovanou otázku, zda bojové sporty v lidech nevyvolávají agresivitu, má jasný názor.

„Tohle vůbec není pravda. Člověk, co přijde na trénink, tak si vlastně přijde odpočinout. Zvýšit si fyzickou kondici. Hlavně si psychicky odpočine od toho stresu, který je. Vybije si přílišnou energii. Všechno to zlé, špatné, co kolem nás je, tím stresem každodenním,“ dodal Kohout.

Partnerem prvního workshopu Muay Thai bylo město Mariánské Lázně. Na sobotu 13. května se chystá pokračování, tentokrát se sedminásobným mistrem světa Jiřím Žákem.

#MariánskéLázně #workshop #MuayThai #Kohout #fighter #trénink #děti #Gym #Švehla #thaibox #Žák

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!