Region: Na opravy komunikací má kraj jen zlomek financí (TV Západ)

Z potřebných 4 miliard, které by kraj využil na kompletní opravy silnic nižších tříd ve svém majetku, letos dostane od státu pouhá tři procenta. K tomu pak z programu IROP čeká na dotaci dvousetmilionové investice v Bochově a 115 milionové u Děpoltovic.

„Po letošní zimě ještě čekáme na vyhodnocení, v jakém stavu budou silnice druhých a třetích tříd. Poslali jsme žádost starostům všech měst a obcí v Karlovarském kraji, aby nám poslali své informace, připomínky a žádosti o opravy. Z nich teprve bude seznam vznikat. Samozřejmě máme předběžný seznam, ale ten se bude ještě měnit. Také čekáme na to, zda dostaneme ze Státního fondu dopravní infrastruktury příspěvek na opravy silnic tak, jak tomu bylo v předchozích dvou letech. A jaká tato částka bude,“ vysvětlil Hurajčík.

Stát na všechny kraje uvolní přes 3 miliardy, náš kraj může získat okolo 112 milionů. Opravy potřebují nejen povrchy silnic, ale i součásti komunikací.

„Mosty a mostky. To je velký problém. Je to zásadní problém. Ale i ty silnice jsou ve velmi špatném stavu. My bychom potřebovali, jenom Karlovarský kraj, 4 nebo 4,5 miliardy, na to, abychom dali všechny silnice do pořádku. Což nezvládneme ani z vlastního rozpočtu, ani z toho příspěvku. Musím říct, že největší problémy jsou právě u těch mostů, mostků, přejezdů a křižovatek,“ postěžoval si Hurajčík.

Podmínky dotací z IROPu navíc požadují, aby silnice nižších tříd navazovaly na komunikaci první třídy nebo dálnice.

#kraj #silnice #opravy #Bochov #Děpoltovice #peníze #nedostatek #Hurajčík #IROP

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!