Sokolov: Lampy jsou přečíslované kvůli orientaci (TV Západ)

Strážníky, záchrannou službu nebo hasiče mohou občané města, ale i turisté přivolat pomocí jednoduchého systému číslovaných lamp veřejného osvětlení. Více než dva tisíce sloupů nese označení, díky kterému si jej mohou složky IZS najít.

„Ten důvod, proč jsme tak učinili, je umožnění lepší orientace všem, kteří se v tu chvíli zrovna budou potřebovat zorientovat. Já musím říct, že tento systém už v Sokolově máme několik měsíců. Tři měsíce trvalo přečíslování všech lamp, protože jich v Sokolově máme téměř dva tisíce dvě stě. Nyní je to systém, kdy každá lampa má své červené nepřehlédnutelné číslo. Toto je dané jen jednomu světelnému bodu. V praxi to znamená to, že pokud by se někdo ocitl v nějaké tíživé situaci, potřeboval by sám pomoc a nebo pomoci někomu jinému, kdo se třeba těžce poranil, a volal by do jakékoliv složky IZS, tak opravdu je nejjednodušší nepopisovat ulici, číslo popisné, ale prostě říct, u které lampy se právě teď nacházím. Informace jdou přes tzv. systém Marushka. Jdou všem složkám IZS. Tito na mapě Sokolova hned vidí, který světelný bod se rozsvítil. Tzn. odkud je právě voláno a vyráží na místo. Je to opravdu velice přehledná, krátká informace. Tato si myslím může v budoucnu někdy i zachránit lidský život. Další věc, kterou by tyto body měly plnit, tak je třeba pro turisty. Tito zavolají na infocentrum v Sokolově, že zabloudili a že se chtějí dostat do nějakého bodu. Samozřejmě i tady je možnost přes Marushku se dozvědět, kde se turista v tu chvíli nachází a hned ho správně zorientovat. Takže já jsem velice rád, že tento systém v Sokolově, jak jsem již říkal, několik měsíců opravdu funguje. Několikrát již prokázal svoji účinnost,“ vysvětlil projekt starosta Sokolova Jan Picka.

Systém číslování evidují složky integrovaného záchranného systému, tedy na linkách 150, 155, 156, 158 a 112. Akce, na kterou přispělo z větší části město, a realizovaly ji technické služby SOTES, si vyžádala 148 tisíc korun.

#Sokolov #lampy #IZS #číslování #turisté #Marushka #Picka

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!