Cheb: Revolution Train pokračoval workshopem pro lektory (TV Západ)

Protidrogová tématika v České republice a Německu byla hlavní náplní dvoudenního workshopu, který se za účasti lektorů, policistů a odborníků z řad sociálních služeb, konal v chebském Kulturním centru Svoboda. Akce navazuje na zajímavý projekt protidrogového vlaku s názvem Revolution Train.

„Posledních patnáct let se věnuji vývoji 5D technologií. Kde centrem všeho jsou lidské smysly. Proč? Protože 21. století patří vzdělání a zdraví. Také proto, že české děti okupují přední místa v kouření, v popíjení alkoholu, užívání drog a obezitě. Rád bych to změnil. Proto jsem již před léty vymyslel protidrogový Revolution Train. Nejdříve vám ukážeme, jak chceme pomocí 5D technologií změnit tuto zemi k lepšímu. Vlak je dlouhý 150 metrů. Má celkem 6 vagónů. Ve čtyřech probíhá unikátní forma interního vzdělávání. Vše vidíte a slyšíte. Ale také je vše možné doslova ochutnat, ucítit a ohmatat. O tom je 5D technologie. Do vlaku jsme okopírovali místa, která jen tak nenavštívíte, natož vaše děti. Místa jako je squat, vězení či autohavárie. Děti ve věku 12 až 17 let zde inspirujeme ke zdravému životnímu stylu,“ popsal v prezentačním videu k projektu Revolution Train jeho autor a duchovní otec Pavel Tuma.

Vlakem od spuštění projektu prošlo přes 22 tisíc dětí v Čechách a 3500 v Německu. Výsledky spanilé jízdy byly impozantní. V Německu projekt získal i ocenění a autoři chtějí jít dále. Navazují proto projektem s názvem „Víme a jsme tu“, který nechce před problémy zavírat oči, ale naopak je aktivně řešit. V jeho rámci se vytváří pracovní skupiny, které budou výsledky nasbírané během putování vlaku dále zpracovávat. Dva dny v Chebu pomohli účastníkům z Čech, Bavorska, Saska i Berlína spojit zkušenosti, upozornit na rozdíly v legislativě i prakticky připravit lektory na další práci. Vodícím prvkem byl film, který modeluje situace, do kterých se děti mohou dostat.

„Výstupem tohoto setkání bude vlastně proškolený tým. Neboli akční tým. Tento bude spolupracovat na další tvorbě a připomínkování té samotné tématiky. Zároveň ale půjde i do škol. Bude lektorovat další témata. Bude pracovat s mládeží přímo v cílové skupině,“ vysvětlila postup manažerka projektu Víme a jsme tu, pracovnice města Cheb Miroslava Petříková.

Zatímco protidrogový vlak je výjimečný tím, že ukazuje důsledky mnohdy nevinných začátků experimentování, pokračující projekt se zabývá předcházení vzniku závislostí. Spolu se doplňují a mají tak šanci účinně oslovit cílovou skupinu – žáky rizikových 7. až 9. tříd základních škol. Velkou nadějí je i účast zkušených profesionálů z řad německých specialistů protidrogové osvěty.

„My jsme už po první zkušenosti v tom prvním kole byli velmi překvapeni, jaký je zájem z německé strany. Díkybohu náš kraj, jako takový, je k tomuto nakloněn, což je velmi pozitivní. Právě náš okres Chebsko je aktivní v této části. Proto Cheb je vlastně lead partnerem. Pravdou ale je, že jak na saské, tak i bavorské straně je o tento projekt veliký zájem. Třeba dnešní účast policistů z Berlína, ukazuje na to, že oni v podstatě vedou tu problematiku prevence v Německu. Jsou tady a mají zájem spolupracovat. Což je velmi cenné,“ myslí si Petříková.

Odbor sociálních věcí v Chebu bude kooperovat i v budoucnu s celým týmem a díky tomu bude dobře mapovat situaci v dotčeném příhraničí. Projekt je spolufinancován z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014–2020 prostřednictvím Dispozičního fondu Euregia Egrensis s rozpočtem necelých 21 tisíc EUR.

#Cheb #RevolutionTrain #prevence #drogy #vlak #Petříková #Sasko #Bavorsko #Berlín #Tuma #dotace #projekt

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!