Velká Hleďsebe: Irena Budweiserová představila mandaly (TV Západ)

Irena Budweiserová – jméno, které si každý znalec kvalitní české písně spojí se skupinou Spirituál Kvintet i vlastní tvorbou této všestranné dámy. Kromě zpěvu se věnuje tvorbě textů, skládání i pedagogické činnosti. Před třemi lety pro sebe objevila svět vlastního tvůrčího vyjádření v oblasti výtvarného umění, kterému se věnuje s vášní především v zimních měsících. Výsledky své tvorby přijela představit do obecní knihovny ve Velké Hleďsebi v úterý 14. března.

„Leden, únor je taková trošku okurková sezóna po těch vánočních adventních koncertech za prvé. Za druhé mě nelákají žádné práce na zahradě. Ani sporty venkovní. Řekla bych, že ta zimní nálada tak tomu docela prospívá. Pak bychom asi našli spoustu důvodů. Já vlastně miluji výtvarné umění, ale malovat moc neumím. Mám dost přátel mezi malíři, výtvarníky. Strašně jsem je vždycky obdivovala. Záviděla jsem jim tu možnost tvořit rukama. Asi jsem měla i tu potřebu nějak kompenzovat vlastně to exhibování před lidmi. Zavřít se do své pracovničky a jenom koukat skrze dveře do zahrady. Stříhat si střípky a dělat si mozaiky. Takže bych řekla, že to je takový dobrý kompromis. Taková dobrá protiváha,“ vysvětlila svou cestu k tvorbě Budweiserová.

Akci zahájila starostka obce Jaroslava Brožová Lampertová, a spolu s paní Budweiserovou provázel pořadem zkušený moderátor Roman Kořán. Zaplněná knihovna se brzy rozléhala smíchem publika při vyprávění o životě a práci stálice hudební scény. Výstava výtvarných prací rámovala prostory a autorka prozradila, jakou techniku používá. Vytvořit mozaiku ze štípaných sklíček trvá desítky hodin, ale výsledek stojí za to.

„Kdykoliv se do toho pustím, tak je to docela pracná záležitost tahle technika. Já v tu chvíli musím zpracovat v sobě lehké výčitky. Že bych měla hrát, dělat na repertoáru, prostě se věnovat hudbě. To ale znají všichni, kteří mají více koníčků, vášní, atd.. Je ale fakt, že tou lehkou výčitkou trpím. Ale většinou po dvou, třech dnech práce mám tak unavený ruce, prsty od kleští od toho stříhání, že si zase musím odpočinout. Pak přijde na řadu ta hudba,“ popsala autorka.

A na hudbu se nakonec dostalo i během večera ve Velké Hleďsebi. Zpěv a capela potěšil desítky přítomných návštěvníků. Náměty vystavených mozaik upomínají na meditativní polohu při tvorbě a názvy jako Lotosový květ či Mandala odkazují na tajemný svět východního duchovního světa. Autorka má za sebou již několik samostatných výstav.

„Tohle bude čtvrtá. Měla jsem dvě v Jižních Čechách. Další mě tam čekají. Loni jsem ale měla docela velkou výstavu v Divadle Bez zábradlí. Pak jsem se účastnila několika společných výstav. Třeba v Galerii LaFemme, což je docela prestižní galerie v Praze, na Starém Městě. Také jsem se účastnila několik aukcí. Tam si považuji nesmírně aukce, která se odehrála loni na Žofíně. Byla na podporu dětských domovů. Vedle mě visel obrázek Adolfa Borna. Dokonce jsem se objevila vedle něj i v katalogu. On pak pár dnů, týdnů na to zemřel. To vlastně považuji za takovou docela zásadní událost. Ještě navíc se tam moje mozaika, což byl takový africký motiv, vydražila za velmi slušný peníz. Když pak najednou můžu spojit tuto novou vášeň, novou věc, ještě s tímhle cílem, s touto aktivitou, to mě hřeje. To si považuji,“ povyprávěla Budweiserová o své činnosti.

Příjemný večer, při kterém nechybělo pestré občerstvení na závěr, nebude poslední. V sobotu 29. července se chystá přijet se svým hudebním programem.

„Já doufám, že v létě se nebudu bát trošku se tady projít i po okolí a obci. Protože teď jsem taková lehce zimomřivá. Doufám, že taky těm, kterým dneska budu třeba tak trochu dlužit tu písničku, jim to tímhle vynahradím. Takže je budu samozřejmě srdečně zvát na sv. Annu, aby si přišli poslechnout repertoár do kostela. Tento jim zcela určitě zanechá otisk v duši. Aspoň jsem o tom přesvědčená,“ pozvala na koncert Budweiserová.

Prodejní výstavu v obecní knihovně můžete shlédnout do konce dubna.

#VelkáHleďsebe #Budweiserová #mandaly #knihovna #pořad #výstava #Lampertová #Kořán

Media

štítky

Migrujeme na REGIONZÁPAD … pojďte s námi!